Nizwa – historická pevnosť a trhy plné života
Nizwa bola v minulosti hlavným centrom vnútrozemia a náboženstva v krajine, pričom dnes patrí k turisticky najatraktívnejším lokalitám Ománskeho sultanátu. Jej staré mesto s rozľahlým hradom uchváti milovníkov histórie, trh zvierat a zeleniny vyhľadávačov pestrosti a systém kanálov osviežujúcich oázu, zapísaný v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO, nemôže minúť žiadny správny obdivovateľ pamätihodností.
Význam Nizwy a jej pevnosť
Nizwa leží uprostred oázy a kedysi ňou prechádzali ománske obchodné cesty z juhu aj zo severu, vďaka čomu moc a bohatstvo mesta rástli. V šiestom a siedmom storočí mala preto Nizwa pozíciu hlavného mesta a tiež sídla, kde sa vyučoval islam. Kroky takmer každého návštevníka povedú v Nizwe najprv do rozľahlej pevnosti. S jej stavbou začal v roku 1650 Sultán bin Saif al-Yaruba a trvalo dvanásť rokov, kým sa ju podarilo dokončiť.
V súčasnosti je pevnosť kompletne zrekonštruovaná a poskytuje úžasný výhľad na mesto, blízke hory a datľové háje. Vidíte z nej aj vrchol mešity, ktorá však nie je prístupná turistom. Pevnosti dominuje mohutná veža, ktorú obklopujú ju rampy a v stenách pevnosti nájdete viaceré otvory na liatie vody v prípade požiaru alebo niečoho nebezpečnejšieho v prípade obkľúčenia nepriateľmi. Súčasťou interiéru pevnosti je aj menšie múzeum, ktoré vám prezradí všetko podstatné o jej dejinách a tiež o tom, k akým významným udalostiam v Ománe došlo.
Zatiaľčo spodná časť je prepojená s katakombami, tá vrchná je súborom viacerých spální, obývacích izieb a kuchyne. Palmy rastúce okolo pevnosti sú napájané unikátnym riečnym akvaduktom, ktorý sem privádza vlhkosť z hôr. Ománske akvadukty sa volajú falaj a Falaj Daris v Nizwe a jej okolí je najväčším falajom v celom sultanáte. Ak by ste chceli získať na Nizwu ešte lepšiu perspektívu, môžete si vystúpať aj na priľahlú Zelenú horu, Jebel Akhdar.
Trh v Nizwe: živé a pestré predstavenie
Od pevnosti to nie je ďaleko k miestnym trhom, z ktorých je najunikátnejší východný souk s pekným námestím a kozím trhom. Áno, dobre počujete, kozím trhom, na ktorom je najväčším podujatím každý piatok večer, kedy sa tu stretáva množstvo obchodníkov ponúkajúcich na predaj svoje kozy, kravy a iný dobytok. Predaj je pritom skutočným divadlom, nakoľko majitelia zvieratá predvádzajú, prechádzajú s nimi okolo potenciálnych kupcov, vyzdvihujúc ich pozitívne stránky. Začína sa pritom s kozami a ovcami, kravy a býky prichádzajú na rad nakoniec.
Tieto zvieratá však nie sú zďaleka jedinými predajnými artiklami trhov. K ďalším patria aj ťavy, vtáky, králiky šperky, keramika, oblečenie či koberce. Vchod do východnej časti trhu je zase miestom špecializovaným na predaj pestrej ponuky zbraní, vrátane typických ománskych dýk khanjar, ktoré zdobia aj štátnu vlajku. Trhy sú okrem toho miestom, kde máte najväčší výber korení, ovocia a zeleniny v celom meste a dýchajú pravou orientálnou atmosférou, ktorú v miestnych obchodných centrách, ako je napríklad Lulu´s Hypermarket, jednoducho nezažijete.
Na výlet do okolia Nizwy
Pre nejedného turistu je Nizwa aj východiskovým bodom pre výlety do okolia, napríklad pre pešiu turistiku alebo cykloturistiku v horách Jebel Shams. Pohorie Al Hajar je zase známe svojimi termálnymi prameňmi v Tanufe a podobnou pevnosťou ako je tá v Nizwe, hoci s oveľa menšími rozmermi, disponuje aj priľahlá opevnená dedinka Bahla. Tunajšia sa pritom volá Pevnosť Jabrin.
Fotografie: © BigStockPhoto.com