Základný prehľad o Ománe
Radi by ste sa na dovolenku vybrali do orientálnej krajiny s podmanivými plážami, lákavým morom, neopakovateľnou históriou, kultúrou a tradíciami? Omán je na to tým pravým miestom a pritom sa nemusíte obávať, že by ste tu na každom kroku narazili na väčší počet turistov na meter štvorcový, než je zdravé. A aby ste boli dobre informovaní o tom, akou je Omán krajinou, kde presne sa nachádza a ako je riadený, na to je pre vás pripravený tento základný prehľad.
Ománska geografia
Omán je ázijskou krajinou na Strednom východe a pre presnejšie hľadanie na mape, zamierte prstom do juhovýchodného cípu Arabského polostrova. Tu sa rozprestiera v rozlohe 309 500 km2 na pobreží Arabského mora a Golfského zálivu, v obklopení hraníc s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Väčšinu územia Ománu zaberá púšť, čo znamená, že miestne podnebie je prevažne suché a teplé. Pobrežie je ale o niečo vlhkejšie a počas letných mesiacov od mája do septembra prechádzajú popri pobreží dažďové monzúny prinášajúce zrážky a mierne ochladenie teploty.
Sever a juh omanského teritória zaberajú hory, medzi ktorými najviac vyniká vrch Jabal Shams s nadmorskou výškou 2980 metrov nad morom. Stredná časť štátu je naopak rovinatého vzhľadu. Hlavnými nerastnými zdrojmi Ománu sú ropa, meď, azbest a vápenec.
Ománsky ľud
Je pozoruhodné, že hoci je Omán napríklad aj v porovnaní so Slovenskom, dosť veľkým štátom, až tak veľa ľudí v ňom zase nežije. Ich počet je približne 3 287 000 a tým pádom je hustota zaľudnenia štátu 10,62 obyvateľov na jeden km2 . Dosť vysokú časť z tohto čísla pritom tvoria prisťahovalci z ostatných arabských krajín v oblasti a tiež z Indie. Aj v Ománe, podobne ako v mnohých ďalších krajinách sveta, najviac ľudí žije v hlavnom meste. Tým je Maskat, ktorého počet obyvateľov dosahuje približne 838 000 osôb. K väčším ománskym mestám patria taktiež Seeb, Salalah, Bawshar a Sohar.
Asi nikoho neprekvapím, keď poviem, že drvivá väčšina Ománčanov patrí vyznávačom islamu, hoci v krajine žije aj niekoľko percent kresťanov, hinduistov a budhistov. Oficiálnym jazykom Ománu je arabčina, je však možné zachytiť aj používanie urdčiny a balúčtiny a hlavgene v turisticky rušnejších oblastiach sa dokonca bežne postretenete aj s angličtinou.
Ománska politika
Omán je konštitučnou monarchiou v podobe sultanátu, ktorého hlavou štátu a súčasne aj predsedom vlády je sultán Qaboos bin Said Al Said. Zákonodárnu moc v krajine má v rukách dvojkomorová Rada Ománu (Majlis Oman), zložená z 83-člennej Štátnej rady (Majlis al-Dawla) a 84-členného Poradného zhromaždenia (Majlis al-Shura).
Administratívne sa rozdeľuje na 11 správnych oblastí označnovaných „muhafazat“ a tými sú: Ad Dakhiliyah, Al Buraymi, Al Wusta, Az Zahirah, Janub al Batinah, Janub ash Sharqiyah, Masqat, Musandam, Shamal al Batinah, Shamal ash Sharqiyah a Zufar.
Slováci potrebujú pre vstup do Ománu okrem platného pasu aj víza a tie si môžu zabezpečiť buď prostredníctvom Ománskeho veľvyslanectva vo Viedni alebo aj na samotnom letisku, alebo inom hraničnom priechode, cez ktorý sa do krajiny dostanú.
Národnými farbami sú tradičné arabské farby zelená, biela a červená, ktoré sa nachádzajú aj na štátnej vlajke. Biela znamená mier a prosperitu, červená boje proti nepriateľským armádam a zelená úrodnosť a Zelené hory Jebel Akhdar. Na ománskej vlajke si zároveň môžete všimnúť aj významný národný symbol, dýku khanjar prekrývajúcu dva meče.
Platnou menou Ománskeho sultanátu je ománsky riál.
Fotografie: © DollarPhotoStock.com, © BigStockPhoto.com