Chute ománskej kuchyne

Tradičné arabské jedlo

Aby bola vaša ománska dovolenka intenzívnejšia, nevyhnutne by ste na nej mali ochutnať aj niektoré z miestnych špecialít, ktoré si tu spomenieme. Oplatí sa vám vedieť, ako kulinárstvo a jednotlivé chody fungujú a čo vlastne môžete očakávať, že si v niektorej ománskej reštaurácii na tanieri nájdete.

Jednotlivé chody dňa

Hlavným chodom dňa je pre Ománčanov obed, zatiaľčo raňajkám sa veľká dôležitosť nepripisuje. Vo väčšine prípadov sa obed skladá z poctivej porcie ryže doplnenej o kuracie, hovädzie alebo rybacie mäso. Tieto mäsá sú často marinované v rôznych koreniach a bylinkách, len málokedy sú ale štipľavé. Rovnako ako v prípade iných arabských krajín, ani v Ománe bravčové mäso na jedálnom lístku nenájdete.

Arabské tradičné jedlo

Naopak skôr natrafíte na rôzne polievky (napríklad zeleninová, kuracia či jahňacia) a šaláty zložené z rôznych druhov zeleniny doplnených o rybu alebo tuniaka. Večera je podobne ako raňajky skôr ľahká a v mnohých prípadoch sa skladá len zo šálky čajku, kúska chleba a ovocia. Ománsky chlieb je tiež často ochutený o datle, sezam, tymián alebo aj cesnak.

Na návšteve u Ománčanov a čo sa v sultanáte pije

Ak by vás niekedy nejaký Ománčan pozval k sebe návštevu, tak môžete očakávať, že vás ponúkne lahodnou kávou khawa ochutenou o korenie kardamon a datlami alebo sladkými keksíkmi helwa. Pre Ománčanov je tiež typické, že jedávajú na zemi, sediac na vankúšoch a kobercoch. Popri ománskej záľube v káve sa oplatí vedieť, že v sultanáte sa často pije aj nápoj laban vytvorený z mlieka a slaného masla a taktiež rôzne jogurtové nápoje s pistáciovými orieškami a kardamonom. Menej populárny je v Ománe oproti káve čaj. Alkohol sa v Ománe príliš nepije a hoci ho ponúkajú v niektorých baroch a reštauráciách, mali by ste vedieť, že pitie alkoholu mimo týchto miest je na verejnosti prísne zakázané.

Niektoré typicky ománske pokrmy

Podobne ako v iných krajinách, aj v Ománe sa ponuka jedál líši od regiónu k regiónu a aj tie isté jedlá sa na rôznych miestach pripravujú odlišne. Špeciálne jedlá sa pripravujú hlavne počas pôstneho mesiaca ramadán, kedy je potrebné dodržiavať viaceré pravidlá ohľadom stravy, ktoré Ománčanom diktuje islam. V týchto dňoch sa v sultanáte hojne požíva napríklad hustá sladká polievka sakhana vyrobená zo pšenice, datlí a mlieka. Obľúbená je aj zeleninová zmes fatta doplnená o tradičný ománsky chlieb z nekvaseného cesta, khubz rakhal.

Ománske jedlo

Jedným z typicky ománskych jedál, ktoré sa však väčšinou pripravuje počas významných príležitostí, je shuwa. Ide o hovädzie alebo kozie mäso, ktoré sa varí v peci  vyhrabanej v zemi doplnené o rôzne koreniny a bylinky. Celá krava alebo koza je teda obalená listami potretými pochutinami a týmto spôsobom sa vlastne marinuje. Na takejto príprave sa pritom podieľa celá dedina či iná priľahlá lokalita a trvá jeden až dva dni, kým je všetko hotové tak ako má byť.

Kulinárske vplyvy iných krajín

V Ománe žije mnoho prisťahovalcov z Indie a nejeden z nich tu prevádzkuje reštauráciu ponúkajúcu lahôdky indickej kuchyne. Podobne v sultanáte natrafíte aj na libanonské, arabské a v menšej miere tiež francúzske, talianske, čínske a japonské reštaurácie. Predpokladám, že pri cestovaní do vzdialených krajín vás značky svetových fastfoodov nebudú lákať, ale ak by ste sa v záplave ománskych chutí predsa len už trochu strácali, tak vedzte, že v hlavnom meste niekoľko takýchto lokálov funguje, predovšetkým v priestoroch obchodných centier.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 6 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *